Jak uszyć roletę

KORALIKOWY CZY SZNURKOWY?

Wybór mechanizmu to bardzo ważna sprawa. Sznurkowy zalecany jest do rolet uszytych z lżejszych, transparentnych tkanin lub rolet o wymiarach poniżej 200 cm szerokości. Za to koralikowy poradzi sobie z każdą roletą, dodatkowo dzięki tzw. zapętlonemu łańcuszkowi nie zmienia swojej długości bez względu na pozycję rolety.

SUFITOWY, NAŚCIENNY, KARNISZOWY, A MOŻE BEZINWAZYJNY?

Wybór mocowania to kolejna rzecz o której przyjdzie nam zdecydować.

Sufitowy i naścienny- sposób montażu różni się tylko ze względu na przeznaczenie czy to do ściany, czy też sufitu, zawsze za pomocą kołków rozporowych o średnicy 6 mm wraz z uchwytami.

Karniszowy – niezależnie czy zdecydujemy się na wersję tunelową, czy szelkową będziemy musieli użyć do tego mechanizmu sznurkowego.

Bezinwazyjny – roleta mocowania jest na dedykowanych uchwytach nie uszkadzających ramy okiennej. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość zastosowania prowadnic żyłkowych, dzięki którym podczas uchylania okna roleta będzie idealnie przylegać do okna.

JAKA TKANINA?

Banałem byłoby napisać, że pasująca do wystroju obecnego bądź planowanego – to wie każdy! Co raz więcej sklepów oferuje bezpłatne zamówienie próbek przed zakupem – warto z tej możliwości skorzystać. Zachęcam do sprawdzenia czy wybrana tkanina odpowiednio zaciemnia promienie świetlne, a także czy da się łatwo zaprasować –  bardzo ważne w całym DIY.

JAK ZMIERZYĆ?

Jako, że dotychczas uszyłam tylko jedną roletę rzymską skupię się na dokładnym pomiarze rolety w wersji naściennej na mechanizmie łańcuszkowym.

Szerokość: po zmierzeniu wnęki okiennej warto dodać ok 5-10 cm rolety z każdej strony, aby zniwelować ewentualne prześwity boczne.

Wysokość: wysokość wnęki okiennej powiększamy dodatkowo o 20 cm w przypadku rolet krótkich lub o około 28 cm przy roletach długich. Jest to optymalna (+- 2cm) wysokość pozwalająca na swobodne zwinięcie rolety i otwarcie okna.

O CZYM POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ?

Jeszcze przed skróceniem tkaniny polecam wyprać ją zgodnie z zaleceniem producenta i wyprasować (najlepiej kilkakrotnie – zwłaszcza pomiędzy mierzeniem i wszywaniem kolejnych tuneli na usztywniające patyczki). Następnie wymierzyć i skrócić metodą po nitce. Zapewni nam to dobrze skrojoną tkaninę, czyli nie skręcającą i dobrze układającą się po zawieszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *